تفسیر : بســم الله الــرحمن الــرحیم
بسم الله الرحمن الرحیم ،‌ سرآغاز کتاب الاهی است

امیر مومنان علی (علیه السلام) فرمود : « بسم الله »‌ ،‌ مایه برکت کارها و ترک آن موجب نافرجامی است . همچنین آن حضرت به شخصی که «‌ بسم الله » را می نوشت ، فرمود :‌« جَوِّدها ؛‌ آن را نیکو بنویس »

images

تفسیر : بســم الله الــرحمن الــرحیم

بِسْم ِ‌اللهِ‌ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

(۱)‌ به نام خداوند بخشنده مهربان

نکته ها *

به گزارش رهیافتگان به نقل از  وب شگفتیهای قران: در میان اقوام و ملل مختلف ،‌ رسم است که کارهای مهم و با ارزش را به نام بزرگی از بزرگان خویش که مورد احترام و علاقه آنهاست ،‌ آغاز می کنند تا آن کار میمون و مبارک گردد و به انجام نیک رسد . مشرکان به نام بت ها و طاغوت ها ، و مومنان با نام خدا و به دست اولیای خدا ،‌ کار را آغاز می کنند . چنان که در جنگ خندق ،‌ نخستین کلنگ را رسول خدا (صلی الله علیه واله) بر زمین زد .

۱ * بسم الله الرحمن الرحیم ،‌ سرآغاز کتاب الاهی است . «‌ بسم الله » نه تنها در ابتدای قرآن ، بلکه در آغاز تمام کتاب های آسمانی بوده است و در سر لوحه کار و عمل همه انبیا قرار داشت . هنگامی که کشتی نوح (علیه السلام) در میان امواج طوفان به راه افتاد ،‌ نوح (علیه السلام) به یاران خود گفت : سوار شوید که «‌بسم الله مجریها و مرسیها »‌۲ حرکت و توقف این کشتی با نام خداست . سلیمان (علیه السلام) نیز چون ملکه سبأ را به ایمان فرا خواند ، دعوتنامه خود را با جمله « بسم الله الرحمن الرحیم »‌۳ آغاز کرد . *

امیر مومنان علی (علیه السلام) فرمود : « بسم الله »‌ ،‌ مایه برکت کارها و ترک آن موجب نافرجامی است . همچنین آن حضرت به شخصی که «‌ بسم الله » را می نوشت ، فرمود :‌« جَوِّدها ؛‌ آن را نیکو بنویس »

۴ در حدیثی دیگر آمده است :‌»بسم الله» را فراموش نکن ،‌ حتی در نوشتن یک بیت شعر

۵ * بر زبان آوردن نام خدا در آغاز هر کاری سفارش شده است ؛‌ در خوردن و خوابیدن و نوشتن ، سوار شدن بر مرکب و مسافرت و بسیاری کارهای دیگر . حتی اگر حیوانی بدون نام خدا ذبح شود ،‌ مصرف گوشت آن حرام است و این رمز آن است که خوراک انسان موحد نیز باید جهت الاهی داشته باشد .

* « بسم الله » نشان فرد مسلمان است که باید همه کارهای او رنگ الاهی داشته باشد ؛‌ چنان که محصولات و کالاهای ساخت یک کارخانه همگی نشان و علامت آن کارخانه را دارد ؛ خواه کوچک باشد یا بزرگ . نیز پرچم هر کشوری بر فراز ادارات و مدارس و پادگان های آن کشور افراشته است ؛ هم بر فراز کشتی های آن کشور در دریاها و هم بر روی میز اداری کارمندان .

* امام رضا (علیه السلام) فرمود : « بسم الله » یعنی نشان بندگی خدا را بر خود می نهم .

۶ سیمای بسم الله « بسم الله » نشانگر رنگ و صیغه الاهی و بیانگر جهت گیری توحیدی ما است . « بسم الله »‌ رمز توحید است . ذکر نام دیگران به جای نام خدا رمز کفر ،‌ و قرین کردن نام خدا با نام دیگران ، نشانه شرک است . نه در کنار نام خدا و نه به جای نام او ،‌ نام دیگری را نبریم

۷٫ « بسم الله »‌ رمز بقا و دوام است ؛‌ زیرا هر چه رنگ خدایی نداشته باشد ،‌ فانی است .

۸ « بسم الله »‌ رمز عشق به خدا و توکل به اوست . به کسی که رحمان و رحیم است عشق می ورزیم و کارمان را با توکل به او آغاز می کنیم ، که بردن نام او سبب جلب رحمت است .

« بسم الله »‌ رمز اظهار نیاز به درگاه الاهی است .

« بسم الله »‌ نخستین گام در مسیر بندگی و عبودیت است .

« بسم الله »‌ مایه فرار شیطان است . کسی که به خدا تمسک می جوید ،‌ شیطان در او کارگر نمی افتد .

« بسم الله »‌ عامل بیمه شدن کارها است .

« بسم الله »‌ ذکر خدا ست ،‌ یعنی خدایا من تو را فراموش نکرده ام .

« بسم الله »‌ بیانگر انگیزه ماست ،‌ یعنی خدایا هدفم تو هستی نه مردم ،‌ نه جلوه ها و نه هوس ها .

« بسم الله »‌ کلامی است که سخن خدا با مردم و سخن مردم با خدا ،‌ با آن آغاز می شود .

پیام ها:

۱- آغاز کتاب با نام خدا ،‌ یعنی هدایت تنها با استعانت از او محقق می شود :‌ « بسم الله »‌ ؛

۲- رحمت الاهی همچون ذات او ابدی و همیشگی است : « الله الرحمن الرحیم » ؛

۳- بیان رحمت الاهی در قالب «‌ رحمان » و «‌رحیم » ،‌ نشان از رحمت گسترده الاهی در دنیا و آخرت دارد : « الرحمن الرحیم » ؛‌

۴- رحمان و رحیم در آغاز کتاب ، نشانه این است که قرآن جلوه ای از رحمت الاهی است :‌» الرحمن الرحیم » ؛‌

————————————————————————————–

۱- بحار الانوار ، ج ۲۰ ، ص ۲۱۸

۲- هود (‌۱۱) : ۴۱ .

۳- نمل ( ۲۷)‌ : ۳۰

۴- کنز العمال ، حدیث ۲۹۵۵۸ .

۵- تفسیر برهان ، ج ۱ ، ص ۴۳

۶- تفسیر نور الثقلین

۷- نه فقط ذات او ، بلکه نام او نیز از هر شریکی منزه است ؛ «‌سبح اسم ربک الاعلی »‌ حتی آغاز کار به نام خدا و محمد (صلی الله علیه واله) ممنوع است . اثبات الهداه ، ج ۷ ، ص ۴۸۲

۸- قصص (‌۲۸)‌ : ۸۸ « کل شی ء‌هالک الا وجهه »‌

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: